Recep Tayyip Erdoğan

              

            

             26 Şubat 1954 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açan Recep Tayyip Erdoğan aslen Rizeli olan bir ailenin üyesidir. İlkokul eğitimini İstanbul Piyale ilkokulunda tamamladıktan sonra 1973 yılında ise İmam ve Hatip lisesinden mezun olarak Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesinde lisans eğitimini tamamlamıştır.

Çok genç yaşlardan itibaren siyasetler iç içe olan Recep Tayyip Erdoğan arkadaşları ile birlikte yeni bir hareketin öncülüğünü yapmaya çalışmışlardır. Bunun yanında 1969 – 1982 yılları arasında futbol ile amatör düzeyde ilgilenmiştir.

Daha lise yıllarında liderlik vasıflarının olduğunu göstermeye başlamış ve Türk Talebe Birliğinde aktif görevler üstlenerek 1979 yılında SP Beyoğlu gençlik kolu bakanlığı yapmaya başlamıştır. Aynı sene içerisinde girişkenliğinden ötürü İstanbul ile gençlik kolları başkanlığına kadar yükselmiştir. 12 Eylül döneminde siyasi partilerin kapatılması ile birlikte özel sektörde üst düzey yöneticilik yapmaya başlamıştır.

Refah Partisinin 1983 yılında kurulması ile birlikte siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan sırası ile Refah Partisi Beyoğlu ilçe başkanı, Refah Partisi İstanbul İl başkanlığı ve Refah Partisi MKYK üyesi olmuştur. Refah Partisi İstanbul il başkanlığı görevini yürütürken birçok yeniliğe öncülük yapan Recep Tayyip özellikle gençlerin ve kadınların aktif görevler alması için çok güzel çalışmalara imza atmıştır. Bu yönü ile birçok partiye model olmuştur.

1994 yerel seçimleri ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’un çok büyük bir metropol olması için gerekli adımları atmış, keza kısa süre içerisinde bu işin meyvelerini de almaya başlamıştır. Yıllardan bu yana özellikle kalıplaşan çöp ve su sorununu çözen Recep Tayyip adeta aranan kan olarak yorumlanıyordu. Devamında doğalgaz projeleri ve çevre yollarının arttırılarak İstanbul trafiğinin rahatlatılması projeleri ile birlikte Recep Tayyip adeta halkın çok önemli bir gözdesi haline gelmişti.

12 Aralık 1997 ise Recep Tayyip Erdoğan için bir dönem noktası olmuştu. Siirt’te halka hitap ederken okuduğu bir şiir Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığının düşmesine neden olmuştu. 4 ay kaldığı ceza evinden çıkan Recep Tayyip Erdoğan Halkın yoğun talebi üzerine 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisini kurdu. Henüz ilk yılında ve ilke seçiminde 2002 yılında ülke genelinde 3 de 2 oranında oy alarak tek başına iktidar oldu. Hüküm giymesinden ötürü tekrar güvenoyu alan Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te yapılan seçim ile % 85 oranında oy alarak Siirt milletvekili seçildi. Devamında ise 15 Mart 2013 yılında Abdullah Gül’den Başbakanlık görevini devraldı. Zaman içerisinde ülkenin kronikleşen sorunlarını tek tek çözmeye başlayan Ak Parti hükümetleri Özellikle yıllardan bu yana halkı kemiren enflasyona çözüm bulmuş ve Türk lirasından 6 sıfır atarak zedelenen Türk lirasının prestijini düzeltmek için önemli bir adım atmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki Ak Parti hükümetinin belki de en önemli atılımlarından biri de Avrupa Birliği sürecinin başlatılması ve bu yönde gerekli kanun düzenlemelerinin de yapılmasıdır. Recep Tayyip Erdoğan evli ve 4 çocuk babasıdır.

Recep Tayyip Erdoğan” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>