Hz. Muhammed

              İslam Peygamberi olan ve Peygamberler Peygamberi olarak bilinen Hz Muhammed Mustafa 571 yılında Mekke’de dünyaya gözlerini açmıştır. Mekke’nin en büyük ailesi olan Kureyş kabilesinin Haşimoğulları soyundan gelir. Babası Abdullah annesi ise Aminedir. Doğmadan önce babasını 6 yaşına geldiğinde ise annesini kaybetmiştir. Bu sebeple henüz 6 yaşında çoğu şeyden bihaber yetim ve öksüz bir hayat onu beklemiştir. Gençlik döneminde doğruluğu, dürüstlüğü, akıllı ve olgun davranışları ile Mekke’de birçok kişinin takdirini toplamış ve insanlar arasında çok sevilen biri olmuştur. Bazılarının onu sevmemesinin en önemli nedeni ise putlara ilgi göstermemesi ve onlara tapmamasıdır. Mekke’de ona ‘’Muhammedül emin’’ derlerdi. Yani dürüst Muhammed anlamına gelirdi.

Mekke’de ticaret ile uğraşan ve Kureyş’in zengin ailelerinden biri olan Hz Hatice ile evlenmiş ve bir süre ticaret ile uğraşmaya devam etmişler. O dönemlerde Kabe’nin onarımı için anlaşamayan kabileler ortayı bulması adına Hz Muhammed’in yanına gitmişler bu durum gösteriyor ki Hz Muhammed ılımlı ve dürüst kararları ile daima haktan yana bir karar verecektir.

Tek tanrı inancına sahip olan Hz Muhammed belli dönemlerde Hira mağarasına giderek burada düşüncelere dalardı. 610 yılının Ramazan ayının 27. Gecesinde Cebrail ilk vahiyi indirmiştir. 40 yaşında olan Hz Muhammed peygamber ilan edilmiştir.

Kendisine peygamberlik indikten sonra çevresindekilere bunu anlatmak ve bu süreci insanlara inandırmak belki de hayatının en zor dönemleri olmuştur. Zira ona inanmayan ve onunla dalga geçen birçok Mekkeli olmuştur. Hz Muhammed’in peygamber olduğunu inana ilk Müslümanlar Hz. Hatice, Hz Ali, Hz Ebubekir ve Zeyd’dir.

Zamanla İslamiyet yayılmaya başlamış ve Hz Muhammed birçok sahabe ile mücadele vermeye başlamıştır. İslamiyet yayılmaya başladıkça Müslümanlara yapılan işkenceler de artmaya başlamış. Bunu gören Allah’ın peygamberi Müslümanların göç etmesini istemiştir. Kalanlar ise Mekkeli Müslümanlar ile her türlü iletişimlerini kesmişlerdir. Hz Muhammed Müslümanlığın ve İslamiyet’in yayılması adına Medine’de de büyük uğraşlar vermiştir. Özellikle hicret olayından sonra İslamiyet hızla yayılmaya başlamıştır. İslamiye uğruna yapılmış olan savaşlar ile on binlerce şehit verilmiş.

 Hicret devam ederken hicretin onuncu yılında Hz Muhammed Mekke’ye hacca gitmiş ve burada yapmış olduğu konuşmaya ise Veda Hutbesi denilmiştir. Veda hutbesinde birçok konuya açıklık getiren Peygamberimiz tüm insanların kardeş olduğu vurgusunu yapmıştır. 8 Haziran 632 yılında Medine’de 63 yaşında hayata gözlerini yumarak ebediyete uğurlanmıştır.   

Hz. Muhammed” üzerine 226 düşünce

 1. Arkadaşlar sitemiz adından da anlaşılacağı gibi kısaca hayatı

  Bizler ünlülerin olduğu gibi Pergamberimizin de hayatını kısa bir biçimde ele aldık. Eğer ayrıntılı hayat hikayesini yazmaya çalışsaydık. 10 ciltlik yüzbinlerce sayfalık bir kitap olurdu. Lütfen emeğe saygı duyalım. bizler doğru bilgileri elimizden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Beğenende beğenmeyende sağolsun.

 2. benim için çok lazım oldu neden çünkü din kültür öğretmenimiz bize hz. muhammet (s.a.v.)hayatını arştırın dedi yapmy notunu düşük veriyor
  bu yandanda çok mu çok lazım oldu kim bu siteyi gönderdiyse allah ondan razı olsun

 3. Arkadaşlar iyi niyetleriniz için teşekkür ederim. Yaptığımız iş karşılık beklemeden yapılan bir iştir. Bu sebeple hayır dualarınız bizim için en büyük ilaçtır.

  Eğer sizlere faydalı olmuşsa araştırmalarım ve yazdıklarım ne mutlu bana

 4. güzel anlatılmış fakat”Bunu gören Allah’ın peygamberi Müslümanların göç etmesini istemiştir. Kalanlar ise Mekkeli Müslümanlar ile her türlü iletişimlerini kesmişlerdir.” cümlesinde kalanlar ise müşriklerle ile her türlü iletişimlerini kesmişlerdir. OLMACAK MI???

 5. çok uzun dıyenler:bu çok uzun felan değil,daha kısası bulunmaz.sizin hayatınızı tamamen yazsak daha çok çıkar,bu sıte kısaltmış.bizim kitapta bile daha ayrıntılısı yazıyor,bence boşuna daha kısasını aramaya zahmet etmeyin bence :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>