Biyografi nedir?

Hayatımızın bir çok alanında duyduğumuz biyografi için yaşam öyküsü de diyebiliriz. Bir kişinin kendi ağzından kendi yaşamını anlatması otobiyografi olarak adlandırılırken bir başka kişinin bu yaşamı ele alması, onu araştırarak kaleme alması ise biyografi olarak adlandırılır.

 

Biyografinin ayırt edici ve genel özellikleri

 

  • Ele alınan kişinin hayatı gerçekçi ve tarafsız olmalıdır.
  • Yazılan hikaye kişinin kendisi tarafından yazılan değil de başka bir kişi tarafından yapılan araştırma ve bulunan  belgelerden yola çıkılarak yapılmalıdır.
  • Biyografilerin genelinde kronolojik sıra izlenerek yapılır.
  • Kişinin iyi ve kötü bütün özellikler bir arada değerlendirilerek ortaya çıkarılır.
  •  Öznel bir bakış açısından sıyrılarak tamamen nesnel bir tavır üzerinde durulmalıdır.
  •  Anlaşılır ve sade bir dil kullanılmalıdır.

 

Sitemizde A’dan Z’ye birçok alanda kendini kanıtlamış ve yaşantımızda doğrudan veya dolaylı olarak yer edinen birçok kişinin hayatını kısaca ele aldık. Sitemizdeki bilgilerin hepsi somut verilerden yola çıkarak hazırlanmıştır. İster kaynak olarak kullanın isterseniz de okul ödevlerinizde bu biyografilerden yararlanır. Sürekli güncellenen arşivimiz ile sizleri bekliyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>